
Samtale med postbud Helle Gritt Sommer den 18. februar 2022
Tekst Jan Arnt og web Søren Sol Meyer – marts 2022.
Helle Gritt Sommer er født 1966 og startede som postbud i Sydhavnen i oktober 1988. Det var det år, hvor de fleste af cykelpostbudene ikke længere kørte ud fra posthuset på Borgbjergsvej, men kørte ud med sydhavnsposten fra Valby Posthus og senere fra Frederiksberg posthus.
Senere kom Helle ind i pakkeposten på Bernstorffsgade, hvor hun skiftede den gule postcykel ud med en gul postbil, for nu skulle der køres pakker ud til kunderne i Sydhavnen, som hun kendte som sin egen frakkelomme.
Helle Gritt nåede at uddele post og pakker i hele 28 år og husker heldigvis sit møde med Sydhavnen og bydelens borgere med stor glæde.



Forord
“Postbud Helle Gritt” er en lille, men fin erindringsfortælling, der giver et glimt af hverdagslivet i Sydhavnen gennem øjnene på et menneske, som mange i kvarteret kendte og mødte. Helle Gritt var ikke blot postbud – hun var en del af dagligdagens rytme, et venligt ansigt på ruten og en af de lokale skikkelser, der bandt området sammen med små gestusser og nærvær.
Artiklen giver et varmt tilbageblik på hendes tid i Sydhavnen og de møder, oplevelser og relationer, der gjorde jobbet til mere end en arbejdsopgave. Det er netop sådanne personlige fortællinger, der giver farve og liv til den lokale historie og minder os om betydningen af de mennesker, der var en naturlig del af kvarterets puls.
