Postbud Jørgen Ekelund


Samtale med cykelpostbud Jørgen Ekelund Andersen
Tekst Jan Arnt og web Søren Sol Meyer – marts 2022

Jørgen trådte sine barnesko på Sjælør Boulevard, og selv om livet har budt på mange veje, er han aldrig kommet langt væk fra Sydhavnen. I dag bor han på Wagnersvej med udsigt over H/F Frederikshøj – et kig, der dagligt minder ham om det kvarter, der har formet ham.

Allerede som ganske ung satte han sig i sadlen på sin gule postcykel. Det var i 1969, og dér begyndte et arbejdsliv, som kom til at vare i hele 43 år. Dag efter dag, år efter år, trillede Jørgen gennem Sydhavnens gader med posten under armen. Han lærte hvert et hjørne at kende – og ikke mindst lugten af de utallige trappeopgange, som kun en postbud virkelig kan genkende. Da han som 60-årig i 2012 valgte efterlønnen, var det svært at finde nogen, der kendte bydelen bedre end ham.

Som ung var Jørgen dog ikke kun kendt som postbud. På fodboldbanen var han en teknisk dygtig dribler, og kælenavnet “Pelé” hang ved – et vidnesbyrd om både talent og spilleglæde.

I dag er Jørgen stadig aktiv i lokalmiljøet. De seneste mange år har han været en fast hjælp i Folkekirkens Nødhjælps genbrugsforretning på Borgbjergsvej. Her henter han tøj, møbler, bøger og alt det andet, man kan finde i butikken. Men man møder ham også ofte bag disken – altid klar til en hyggelig snak og et smil.

Når Jørgen ser tilbage på sit arbejdsliv i postvæsenet, er det især kammeratskabet, han husker med glæde. Kontakten til kollegerne er holdt ved lige, og én gang om året mødes de over et godt måltid for at mindes gamle dage. Historierne bliver, som han selv siger, kun bedre og sjovere med årene – præcis som de skal.



Foto 1993. Cykelpostbudene foran rampen på det nu nedlagte postkontor på hjørnet af Borgbjergsvej og Gustav Bangs Gade. Fra venstre ses cykelpostbudene Mette, Jørgen Ekelund Andersen, Preben Mikkelsen, Poul Ekelund Andersen, René Lund, Johny Palmline og Benny Jensen.


Copyright © 2022
Material published on this website is protected by copyright.
Gengivelse af materiale på denne webside er kun tilladt efter forudgående aftale – og med tydelig kildeangivelse.
×
Logo

Forord

“Postbud Jørgen Ekelund Andersen” giver et fint og nært indblik i hverdagen i Sydhavnen, set gennem en af de lokale skikkelser, som mange beboere mødte næsten dagligt.

Jørgen Ekelund Andersen var mere end et postbud – han var en del af kvarterets puls, et kendt ansigt på ruten og en af de personer, der med små ord og venlige gestusser bandt nabolaget sammen. Denne lille erindringsfortælling fastholder de øjeblikke og møder, der gjorde hans arbejde til noget særligt.

Det er netop sådanne personlige minder, der giver farve til den lokale historie og minder os om betydningen af de mennesker, der var en naturlig del af Sydhavnens daglige liv.

Udbred kendskabet til Arkivet.